خانه » ویژه » زندگینامه آیت الله طالقانی به مناسبت سالروز وفات ایشان

اطلاعیه سایت

سلام

به تلگرام ما بیایید تا هر روز داغترین اخبارها و عکس های تازه دنیای مجازی برایتان ارسال شود

نکته:حتما بعد از ورود به تلگرام ما در زیر ان کلیک join را کلیک کنید.

کلیک کنید

باتشکر

کبریت جادویی کرم موبر دائمی دندان های درخشان و زیبا فقط با دستگاه لوما

گیره کوچک کننده بینی

 
 • كوچك كننده و فرم دهنده بيني
 •  مسدود نكردن راه تنفس
 •  جلوگيري از تجمع چربي در ناحيه بيني
 •  فقط با استفاده ۲۰ دقيقه در روز
 •  داراي قيمت بسيار مناسب
 •  استفاده بسيار آسان
 •  قابل شستشو
 • بدون کوچکترین عوارض جانبی
 •  پد هاي استفاده شده در گيره كوچك كننده از جنس ضد باكتري و دئودورانت مبياشند
 • به هيچ وجه به پوست شما آسيب نمي رسانند

توضیحات بیشتر

 

جعبه ابزار همه کاره من

جعبه ابزار همه کاره من

جعبه ابزار همه کاره من

 
 • وسیله ای پرکاربرد در خانه و بیرون از خانه

 • هم جعبه ابزار ، هم چراغ قوه
 • وسیله ای که مورد نیاز اهل فن میباشد
 • جالب ترین جعبه ابزاری که تا به حال دیدید
 • دارای 26 قطعه پرکاربرد
 • بسیار کاربردی ، وزن سبک ، حمل آسان
 • دارای انواع پیچ گوشتی
 • ابعاد جعبه : 19 *12 *10 سانتیمتر

  توضیحات بیشتر                                                          خرید

   

زندگینامه آیت الله طالقانی به مناسبت سالروز وفات ایشان

زندگینامه آیت الله طالقانی به مناسبت سالروز وفات ایشان

زندگینامه آیت الله طالقانی به مناسبت سالروز وفات ایشان

زندگینامه آیت الله طالقانی به مناسبت سالروز وفات ایشان

زندگینامه آیت الله سید محمود طالقانی اولین امام جمعه تهران که در پیروزی انقلاب نقش مهمی هم داشت و از سوی امام خمینی (ره) ایوذر زمان نیز نامیده شد را به مناسبت سالروز وفات ایشان در این مطلب آورده ایم.

زندگینامه آیت الله طالقانی به مناسبت سالروز وفات ایشان

ابوذر انقلاب

آیت الله طالقانی

زندگینامه آیت الله طالقانی به مناسبت سالروز وفات ایشان

زندگینامه آیت الله طالقانی به مناسبت سالروز وفات ایشان

زندگینامه آیت الله طالقانی به مناسبت سالروز وفات ایشان

زندگینامه آیت الله طالقانی به مناسبت سالروز وفات ایشان

زندگینامه آیت الله طالقانی اولین امام جمعه تهران :

آیت‌الله “سید محمود طالقانی” یکی از افرادی بود که زاویه شدیدی با رژیم پهلوی داشت و به شدت با سیاست‌های “محمدرضا پهلوی” مخالف بود.

وی در دوران حیات خود در موارد مختلف علیه رژیم شاهنشاهی موضع‌گیری کرد که از جمله می‌توان به رویکرد وی در قضیه “ملی شدن صنعت نفت”، دفاع از استقلال ملی در برابر امپریالیسم آمریکایی-انگلیسی” و … اشاره کرد.

**آیت‌الله “سید محمود طالقانی” که بود؟

آیت‌الله “سید محمود طالقانی” فرزند حاج سید ابوالحسن در شهرستان “گلیرد” از توابع طالقان در خانواده‌ای متدین و اهل علم متولد شد. پدرش از عالمان بزرگ دوران خود و از طرفدارن انقلاب مشروطه بود که در زمان پلوی اول به اتفاق آیت‌الله سید حسن مدرس علیه دیکتاتوری و سیاست‌های ضدّ دینی او به مبارزه برخاست.
سید محمود، علوم مقدماتی را نزد پدر فرا گرفت و در سال ۱۳۰۰ هجری شمسی برای تحصیل علوم دینی به قم رفت. در مدارس «رضویه» و «فیضیه» به تحصیل پرداخت و محضر اساتیدی چون آیت‌الله محمد بهجت، آیت‌الله سید محمدتقی خوانساری و آیت‌الله شیخ عبدالکریم حائری یزدی را درک کرد.

در سال ۱۳۱۰ به نجف رفت و در آنجا نیز دروس خارج را نزد آیت‌الله سید ابوالحسن اصفهانی، آیت‌الله محمدحسین غروی و آقا ضیاءالدین عراقی تلمذ کرد. پس از بازگشت به وطن، دوباره در حوزه‌ علمیه‌ قم ادامه تحصیل داد و سرانجام در ۱۳۱۷هـ .ش، از آیت‌الله حائری یزدی و آیت‌الله اصفهانی درجه اجتهاد گرفت.
در ۱۳۱۸ هـ .ش. جهت تدریس در مدرسه سپهسالار(شهید مطهری فعلی) به تهران آمد. از همان ایام، مبارزات سیاسی خود را آغاز کرد و در زمره یکی از مخالفان فعال حکومت پهلوی درآمد. نخستین اعتراض رسمی خود را نسبت به سیاست رضاخان در مورد کشف حجاب و دین‌زدایی اعلام کرد و از این رو به زندان افتاد.

مهم‌ترین فعالیت‌های فرهنگی – سیاسی او در این دوره، سخنرانی هفتگی در رادیو ایران بود. در ۱۳۲۷ جلسات سخنرانی خود را در مسجد هدایت ترتیب داد و این مسجد را به مکان و پایگاهی برای مبارزه علیه استبداد تبدیل کرد.

تشکیل انجمن‌های اسلامی در دانشگاه‌ها و دیگر مراکز علمی با هدف مبارزه با اصول مادی و مارکسیستی، از دیگر فعالیت‌های وی در این دوران بود.

آیت‌الله طالقانی در جریان نهضت ملی شدن صنعت نفت نیز به این نهضت پیوست و پس از قیام ملی ۳۰ تیر ۱۳۳۱ برای آشتی دادن و ایجاد تفاهم میان جناح‌های مختلف نهضت ملی کوشید. از جمله فعالیت‌های آیت‌الله طالقانی در دهه سی، شرکت در کنفرانس‌های اسلامی و اعلام حمایت ملت ایران از فلسطین بود.

در سال ۱۳۴۰ «نهضت آزادی ایران» را همراه مهندس بازرگان، دکتر سحابی و… برای مبارزه‌ ملی با استعمار و استبداد تأسیس کرد. در جریان رفراندوم شاه در بهمن ۱۳۴۱هـ .ش دستگیر و زندانی شد ولی در محرم ۱۳۴۲هـ . ش از زندان رهایی یافت اما با انتشار اعلامیه‌ای تحت عنوان «دیکتاتور خون می‌ریزد»، بار دیگر از طرف رژیم پهلوی متهم شناخته شد و به زندان افتاد ولی سرانجام بر اثر فشار افکار عمومی و مؤسسات بین‌المللی حقوق بشری، در آبان سال ۱۳۴۶ آزاد شد.

اما از آنجا که در سال ۱۳۴۹ با سازمان‌های مسلحانه‌ مسلمان مرتبط گردید، مدت سه سال به زابل تبعید شد که باز بر اثر اعتراضات مردم، حکم او به یک سال و نیم تبعید به بافت کرمان تغییر یافت.

وی پس از تبعید نیز دست از مبارزه برنداشت و ارتباط خود را با گروه‌های مسلح مسلمان حفظ کرد اما در ۱۳۵۴ هـ .ش به دنبال دستگیری برخی از اعضای آن‌ها، دوباره دستگیر و به حبس ابد محکوم شد ولی با پیروزی انقلاب اسلامی، آزاد گردید.

**فعالیت آیت‌الله طالقانی پس از پیروزی انقلاب اسلامی

آیت‌الله طالقانی بعد از آزادی از زندان در آبان ۱۳۵۷ با بازگشت به مسجد هدایت، سخن‌رانی‌ها و فعالیت‌های خود(که با نام تبیین رسالت برای قیام به قسط شناخته می‌شود) را از سر گرفت. در اواخر دی‌ماه ۱۳۵۷ کمی پیش از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷، بعد از این که آخرین دسته از زندانیان سیاسی آزاد می‌شوند، آیت‌الله طالقانی به دیدارشان می‌رود.

آیت‌الله “طالقانی” پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به ریاست شورای انقلاب اسلامی ‌برگزیده شد و در انتخابات مجلس خبرگان(۱۲ مرداد ۱۳۵۸ هـ . ش) از سوی مردم تهران به نمایندگی برگزیده شد.

در اوایل مرداد سال ۱۳۵۸ نیز از سوی امام خمینی(ره) مأمور تشکیل نماز جمعه تهران شد و اولین نماز جمعه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی را ‌در پنجم مرداد ماه همان سال به امامت خویش در دانشگاه تهران برگزار کرد.

آیت‌الله طالقانی سرانجام پس از سال‌ها مبارزه، تبعید و زندان در ۱۹ شهریور ۱۳۵۸ هـ .ش درگذشت و در بهشت زهرا به خاک سپرده شد.

آثار متعددی از این مبارز نستوه باقی مانده است که از آن جمله می‌توان به «پرتوی از قرآن» مشتمل بر شش جلد تفسیر جزءهای یک تا پنج و جزء سی‌ام قرآن، ترجمه و توضیح «نهج‌البلاغه» از آغاز تا خطبه ۸۱، «اسلام و مالکیت»، مقدمه و توضیح «تنبیه‌الامه و تنزیه‌المله» آیت‌الله نایینی، «به سوی خدا می‌رویم: خاطرات سفر حج»، «از آزادی تا شهادت» مجموعه سخنرانی‌ها و خطبه‌های نماز جمعه که با عناوین مختلف در جزوه‌هایی به چاپ رسیده است، اشاره کرد.

ابوذر انقلاب :

آیت‌الله طالقانی که از سوی امام و انقلابیون به عنوان ابوذر انقلاب نامیده می‌شد، در نخستین ساعات سحرگاه نوزدهم شهریور سال ۱۳۵۸ پس از سال‌ها تلاش خستگی‎ناپذیر، فعالیت سیاسی و مبارزه با رژیم پهلوی در اثر سکته قلبی دارفانی را وداع گفت. پیکر آیت‌الله طالقانی‌‌ همان روز در میان اندوه هزاران نفر از مردم تهران تشییع و طی مراسمی باشکوه در بهشت‌زهرای تهران به خاک سپرده شد.

پیام امام خمینی (ره) در پی درگذشت آیت الله طالقانی :

در پی درگذشت آیت‌الله طالقانی، بنیانگذار جمهوری اسلامی در پیامی درگذشت وی را تسلیت گفتند. متن کامل این نامه بدین شرح است:

«انالله و اناالیه راجعون

فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر

عمر طولانی این عیب را دارد که هر روز عزیزی را از دست می‌دهد و به سوگ شخصی می‌نشیند و در غم برادری فرو می‌رود. مجاهد عظیم‌الشأن و برادر بسیار عزیز حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین آقای طالقانی از بین ما رفت و به ابدیت پیوست و به ملا اعلی با اجداد گرامیش محشور شد. برای آن بزرگوار سعادت و راحت و برای ما و امّت تأسف و تأثر و اندوه. آقای طالقانی یک عمر در جهاد روشنگری و ارشاد گذراند. او یک شخصیتی بود که از حبسی به حبس دیگر و از رنجی به رنج دیگر، در رفت و آمد بود و هیچ‌گاه در جهاد بزرگ خود، سستی و سردی نداشت. من انتظار نداشتم که بمانم و دوستان عزیز و پر ارج خودم را یکی پس از دیگری از دست بدهم. او برای اسلام به منزلهٔ حضرت ابوذر بود. زبان گویای او چون شمشیر مالک اشتر بود، برنده بود و کوبنده. مرگ او زودرس بود و عمر او با برکت. رحمت خداوند بر پدر بزرگوار او که در رأس پرهیزگاران بود و بر روان خودش که بازوی توانای اسلام. من به امّت اسلام و ملت ایران و عائله ارجمند و بازماندگان او این ضایعه بزرگ را تسلیت می‌دهم. رحمت بر او و بر همهٔ مجاهدان راه حق.

والسلام علی عبادالله الصالحین

روح الله الموسوی الخمینی

۱۹ شهریور ۱۳۵۸ / ۱۸ شوال ۱۳۹۹»

گردآوری : سایت تفریحی لی لی گل

زندگینامه آیت الله طالقانی به مناسبت سالروز وفات ایشان
5.00/55
امتیاز 5.00 ( 1 رای )
اشتراک گذاری مطلب

راهنما

سلام

به تلگرام ما بیایید تا هر روز داغترین اخبارها و عکس های تازه دنیای مجازی برایتان ارسال شود

نکته:حتما بعد از ورود به تلگرام ما در زیر ان کلیک join را کلیک کنید.

کلیک کنید

باتشکر

*حجم دهنده صد در صد لب*

حجم دهنده لب

حجم دهنده لب

فقط و فقط در عرض چند ثانيه بزرگ کننده و حجم دهنده ی آسان بدون عوارض جانبی و با عملکرد کاملا طبیعی حفظ خطوط لب و بافت لب شما افزایش حجم طبیعی لب بدون نیاز به سوزن، تزریق ژل و چربی تاثیری بسیار رضایت بخش تر از تزریق

توضیحات بیشتر                            خرید مستقیم

 

============================================

*روشن کننده پوست تیره*

سفيد كننده پوست

سفيد كننده پوست

 • روشن و سفید نمودن پوست تیره، براثر اصلاح مو و ...
 • روشن نمودن پوست زیر بغل،کشاله ران،خط بیکینی و ...
 • قابل استفاده برای آقایان و خانم ها
 • دارای مجوز از وزارت بهداشت و درمان ایران
 • دارای گواهینامه های بین المللی ISO 2000 , 2001
 •  دارای گواهینامه GMP از سازمان غذا و دارو
 •  دارای گواهینامه بین المللی UKAS
 •  دارای نشان CE اتحادیه اروپا

  توضیحات بیشتر                               خرید مستقیم

.

 
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز